تبلیغات
تکنولوژیست ها - آپاندیسیت

مرتبه
تاریخ : شنبه 28 بهمن 1391

آپاندیسیت عبارت است از التهاب زایده كرمی شكل آپاندیس كه از اولین قسمت روده بزرگ به نام سكوم منشا می گیرد . آپاندیس هیچ كار شناخته شده ای ندارد، ولی باعث بیماری می شود . هر ساله از هر 500نفر جمعیت یك نفر دچار آپاندیسیت می شود . این بیماری در هر سنی می تواند رخ دهد ( در مردان بیشتر از زنان) اما در كودكان زیر 2 سال نادر است . بیشتر بین سنین 10 تا 30 سالگی رخ می دهد....

علایم‌ شایع  ‌

دردی كه از ناحیه ناف شروع می شود و تدریجا به قسمت تحتانی شكم در سمت راست نقل مكان می كند . درد كم كم مداوم می شود و از حالت مبهم به صورت كاملا مشخص در می آید به طوری كه مكان آن دقیق تر توسط بیمار نشان داده می شود . درد با حركت ، تنفس عمیق، سرفه ، عطسه ، یا لمس، بدتر می شود                     تهوع و گاهی استفراغ – اسهال گاهی – تب كم شدت ، كه پس از سایر علایم آغاز می شود – كاهش اشتها – تورم شكم 

                                                   

علت بیماری

آپاندیس به طور مرتب با غذا پر می شود و سپس به داخل سكوم تخلیه می شود . چون مجاری آن كوچك است و ممكن است به خوبی تخلیه نشود ،بسیار مستعد بروز انسداد و سپس عفونت است (آپاندیسیت                                                 

عوارض

 

عارضه مهم آپاندیسیت سوراخ شده آپاندیس اشت كه می تواند به آبسه منجر شود عارضه دیگر التهاب ورید پورت است كه به علت آمبولی منشا گرفته از روده عفونی ایجاد می شود . سوراخ شده عموما 24 ساعت بعد از شروع درد رخ می دهد  نشانه آن شامل تب 7/37 یا بیشتر، ظاهری بد حال و ادامه درد شكمی یا حساسیت در لمس است                                                                                         

درمان و روش عمل

 

با محرز شدن تشخیص آپاندیسیت جراحی فوری ضرورت می یابد . تا قبل از اعمال جراحی از آنتی بیوتیك ها استفاده می شود . آپاندكتومی هرچه سریعتر برای كاهش خطر سوراخ شدن احتمالی انجام می شود . تحت عمل بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی و با ایجاد یك برش در قسمت پایین شكم، و یا از طریق انجام لاپاراسكوپی، این نوع جراحی صورت می گیرد . لاپاراتومی و لا پاراسكوپی هر دو ایمن و موثر در درمان آپاندیسیت می باشد ، اما بعد از لاپاراسكوپی، بهبودی سریع تر است . در صورت پاره شدن آپاندیس ، امكان تشكیل آبسه وجود دارد.در این صورت درمان با آنتی بیوتیك ها صورت می گیرد و جراح یك درن جهت تخلیه در آبسه قرار می دهد . بعد از تخلیه آبسه و رفع عفونت ، آپاندكتومی انجام می شود  .

 

مراقبت پرستاری بعد از آپاندكتومی

 

1) بعد از جراحی بیمار، بیمار در وضعیت نشسته قرار می گیرد در این وضعیت از وارد آمدن فشار به محل جراحی و اندامهای شكمی باید جلوگیری شود .

 

2) برای تسكین درد از داروی مخدری مثل سولفات مرفین استفاده می شود و در صورت تحمل معمولا مایعات خوراكی داده می شود .

 

3) به بیمار آموزش داده می شود كه در فاصله روزهای پنجم تا هفتم بعد از عمل جراحی برای برداشتن بخیه ها به جراح مراجعه كند .

4) در مورد مراقبت از بخیه ها به بیمار آموزش داده شود .

 

5) زمانی كه بیمار برای ترخیص آماده می شود، باید در مورد مراقبت از زخم و تعویض پانسمان و شستشوی زخم در صورت نیاز به بیمار و خانواده او آموزش داده شود .

6) اگر احتمال پریتونیت وجود دارد یک درن در محل برش قرار داده می شود . بیمارانی كه در معرض خطر ابتلا به چنین عارضه ای هستند ، برای چند روز در بیمارستان نگه داشته می شوند و از نظر انسداد روده ویا خونریزی های ثانویه تحت نظر قرار می گیرند .

التهاب آپاندیس

(Appendicitis)

آپاندیس ملتهب

آپاندیس ، لوله کوچک، باریک و انگشتی شکل است که از روده بزرگ منشعب می شود. التهاب ناگهانی آپاندیس را آپاندیسیت می گویند.

آپاندیسیت یکی از مهم ترین علل جراحی فوری شکم در بچه هاست. این بیماری در آقایان شیوع بیشتری نسبت به خانم ها دارد. اوج میزان شیوع آن در اواخر نوجوانی و اوایل 20 سالگی است.

آپاندیسیت در کودکان زیر 2 سال نادر است. معمولاآپاندیس با مدفوع، جسم خارجی و ندرتا با تومور مسدود می شود.

در کودکان علائم و نشانه های آپاندیسیت به ندرت ظاهر می شود، لذا تشخیص معمولا به تأخیر می افتد و احتمال پارگی آپاندیس بیشتر است. ولی در بچه های بزرگ تر و بالغین تظاهرات بالینی مشخص هستند.

علائم و تظاهرات بالینی:

درد آپاندیس

- با درد کولیکی(انقباض و گرفتگی) در اطراف ناف شروع می شود. همزمان با افزایش و پیشرفت التهاب، درد به سمت پایین و سمت راست شکم متمایل شده و درست در بالای محل زائده آپاندیس متمرکز می شود(نقطه مک بورنی)( Mcburney point).

- علائم آن کاهش اشتها یا بی اشتهایی، اغلب تهوع و گاهی استفراغ می باشد.

- علامت ریباند تندرنس +(Rebound tenderness ): اگر به هنگام معاینه، سمت راست و پایین شکم را با دست فشار داده و مدت کوتاهی نگه داریم و بعد دستمان را برداریم، به طور لحظه ای درد بیمار بدتر می شود. این نشانه انتشار التهاب به سمت پرده صفاق (پرده پوشاننده لوله گوارشی) است.

- درد اولیه ممکن است مبهم باشد، ولی بعداً به طور فزاینده ای تشدید می شود.

- معاینه رکتال باعث پیدایش درد سمت راست شکم می شود.

- اگر شخص به پشت دراز بکشد و پای راستش را مستقیم بالا بیاورد، در ناحیه تحتانی سمت راست شکم  درد احساس می شود.

- لمس ناحیه یک چهارم تحتانی سمت چپ شکم منجر به احساس درد در ناحیه مقابل(سمت راست) می شود.

- ‌در حالی که شخص به پشت دراز کشیده، اگر زانو و ران او را به سمت شکم خم کنیم و ساق پا را به سمت داخل و خارج شکم بکشیم، این کار منجر به ایجاد درد می شود.

- اگر پریتونیت (عفونت یا التهاب پرده صفاق) ایجاد شده باشد، عضله شکم در معاینه بسیار سخت است.

- درد شکمی با راه رفتن و سرفه کردن احتمالا بدتر می شود.

- تب که معمولا در طی چندین ساعت اتفاق می افتد.

علائم آزمایشگاهی:

افزایش تعداد گلبول های سفید خون در آزمایش CBC (شمارش کامل سلول های خونی)

سونوگرافی و سی تی اسکن شکمی احتمالا التهاب آپاندیس را نشان می دهد.

جراحی آپاندیس

جراحی آپاندیس تشخیص آپاندیسیت را قطعی می کند. این عمل با شکاف کوچکی در ناحیه یک چهارم راست و پایین شکم انجام می شود.

البته همه جراحی ها،‌ یک آپاندیس غیرطبیعی را نشان نمی دهد. حدود 10 تا 15 درصد از موارد اعمال جراحی برای آپاندیسیت مشکلی از آپاندیس را نشان نمی دهد، بلکه حکایت از مشکلی فراتر از آپاندیسیت دارد.

در این موارد، جراح آپاندیس را برمی دارد و بقیه شکم را برای پی بردن به علل احتمالی درد بررسی می کند. در بعضی موارد برای این کار نیاز به شکاف جراحی وسیع تری است.

درمان:

بعد از محرز شدن تشخیص با توجه به علائم بالینی و یافته های آزمایشگاهی، جراحی باید هر چه سریع تر انجام شود. اگر شک به آبسه وجود داشته باشد، ابتدا آنتی بیوتیک درمانی انجام می شود و بعد جراحی صورت می گیرد.

عوارض بیماری:

پارگی روده ها

گانگرن روده ها (مردگی بافت روده)

التهاب پرده صفاق (پریتونیت)

آبسهارسال توسط reza soltani
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ