تبلیغات
تکنولوژیست ها - سزارین

مرتبه
تاریخ : سه شنبه 22 اسفند 1391
امروزه حدود 25 درصد زایمانها به صورت سزارین صورت می گیرد ، که عبارتست از یک برش بر روی شکم و یک برش بر روی رحم و خروج جنین از این فضا . البته امروزه در برخی نقاط و بیمارستانهای ایران حتی آمار 50 درصد نیز گزارش شده است

دلایل مورد قبول برای یک سزارین 

1- عدم تطابق سر جنین با لگن مادر : اغلب این گونه موارد در موقع دردهای زایمانی مشخص می شوند . به این ترتیب که با وجود انقباضات زایمانی، پیشرفت زایمان خوب نیست و یا این که در معاینه داخلی متوجه این عدم تطابق می شوند . البته موارد تنگی و یا اختلاف اندازۀ فاحش ، قبل از دردها و در یک معاینۀ دقیق داخلی که توسط ماما یا پزشکان در ماه آخر صورت می گیرد مشخص می شود . 
2- زجر جنین : زجر جنین به معنای تغییرات بارز در تعداد ضربان قلب جنین است که نشان دهنده این موضوع می باشد که میزان اکسیژن خون کافی نیست و مواد زاید خونش بیش از اندازه است . در این صورت معمولاً عمل سزارین به طور اورژانس انجام می شود .
3- طرز قرار گرفتن غیر عادی جنین : وضعیت طبیعی قرار گرفتن جنین به صورت سر به پایین و داخل لگن مادر است . اگر مثلاً جنین به صورت عرضی قرار گیرد امکان زایمان طبیعی وجود ندارد . در صورتی كه پاهای جنین داخل لگن مادر باشد ( سر او بالا باشد ) در برخی موارد امکان زایمان طبیعی وجود دارد ولی اغلب مواقع سزارین راه انتخابی است . 
4- مشكلات مربوط به جفت و بند ناف : اگر جدا شدن زود رس جفت صورت گیرد و یا جفت به جای این که در قسمت فوقانی رحم واقع شود ، بر روی دهانۀ رحم قرار گیرد ( جفت سرراهی ) ، بهترین روش زایمان همان سزارین می باشد . ممکن است در حین یک دورۀ دردهای طبیعی ، ناگهان بند ناف جنین به داخل مجرای زایمانی و جلوی سر جنین لیز بخورد . در چنین حالتی بند ناف بین سر جنین و لگن مادر تحت فشار قرار می گیرد و جریان خون و اکسیژن به جنین قطع می گردد . این مورد نیز از موارد سزارین اورژانس می باشد .
5- سزارین قبلی : قبلاً اعتقاد بر این بود که اگر کسی یک بار سزازین شد ، باید همیشه سزارین شود . البته در برخی بیماران این قانون هنوز هم حاکم است ولی امروزه اعتقاد بر این است که اگر علت سزارین قبلی در این حاملگی وجود ندارد ( مثلاً حاملگی قبلی جنین به طور عرضی قرار داشته ولی در این حاملگی جنین با سر قرار دارد ) و بیمار در یک بیمارستان مجهز قرار دارد می تواند تحت نظر یک متخصص زنان و زایمان ، زایمان طبیعی انجام دهد . البته خانم هایی که قبلاً سزارین شده اند و برش روی رحمشان به صورت طولی انجام شده نمی توانند زایمان طبیعی داشته باشند . فقط خانم هایی که برش روی رحمشان عرضی بوده مورد منعی برای زایمان طبیعی ندارند ، می توانند به این فیض برسند . ( معمولاً برش روی شکم با برش روی رحم مطابقت دارد اما گاهی این طور نیست ، بنابراین داشتن پروندۀ پزشکی با قید نوع برش روی رحم الزامی است ) .
6- دخالتهای پزشکی بیش از اندازه در دوره دردهای زایمانی : مصرف داروهای مسکن زودتر از موقع و یا داروهای محرک انقباضات ( بیش از حد مجاز ) می تواند پیشرفت زایمان را کند نماید و به علت زایمان طول کشیده ، سزارین انجام شود . آمار نشان داده است که بیماران تحت نظر ماما کمتر سزارین می شوند . یکی از دلایل آن این است که ماماها کمتر از پزشکان از داروهای مختلف استفاده می کنند و علت دیگر این است که چون خود ماما نمی تواند عمل سزارین را انجام دهد ، سعی می کند تا جایی که برای بیمار و جنین ضرری نداشته باشد ، زایمان او را به صورت طبیعی انجام دهد .
7- جنین نارس و دیررس ( کمتر از 38 هفته و بیشتر از 42 هفته ) : چون جنین های نارس احتمالاً تحمل فشار زایمان طبیعی را نخواهند داشت و جنین های دیررس به علت درشتی و اشکال در خون رسانی آنها نیز دچار مشکل در زایمان طبیعی می شوند .
8- جنین های دارای مشکلات
PH خون : جنین ها یی هم كه مشكلات ناشی از PH خون دارند بهتر است با روش سزارین متولد شوند چون به اندازۀ کافی قوی نیستند که زایمان طبیعی را تحمل کنند .
9- چند قـــلویی : گاهی زایمان دو قلوها به صورت طبیعی صورت می گیرد اما در اغلب موارد سزارین به عنوان بهترین راه انتخاب می شود . حاملگی های بیش از دو قلویی حتماً به صورت سزارین خاتمه می یابند .
10- موارد متفرقه : مانند عفونت هرپسی در ناحیه تناسلی ( نوعی عارضۀ تبخال مانند بسیار مسری که برای جنین خطرناک است ) ، فشار خون بالا ، تومورهای فیبروییدی ، بیماری قند ، ایدز مادر و دورۀ دردهای زایمانی که بسیار طول کشیده باشد از موارد دیگر سزارین می باشند . سابقۀ مرگ نوزاد ، سابقۀ نازایی و شکم اول مسن ( بیش از 35 سال ) نیز قابل ذکر هستند . 

عوارض ســزاریــن
با وجود پیشرفت های پزشکی و افزایش امنیت عمل جراحی ، با این حال یک سزارین ، خالی از خطر و عوارض نمی باشد .
عوارض مربوط به مادر : از خونریزیهای پس از عمل ، لخته های خونی ( که در برخی موارد بسیار خطرناک و حتی کشنده هستند ) ، عفونت و چسبندگی هایی در رحم و لوله ها و حتی روده ها ، عوارض بی هوشی و دردهای مربوط به بخیه ها ( در مقایسه با زایمان طبیعی که معمولاً فرد زایمان کرده ، از فردای زایمان می تواند راه رفتن و فعالیت عادی را از سر بگیرد در حالی که خانمی که سزارین شده تا چندین روز از دردهای شکمی و محل بخیه ها شاکی است ) .
عوارض مربوط به جنین : یرقان و مشکلات تنفسی .
البته منظور این است که احتمال بروز این مشکلا در نوزادان سزارینی بیشتر از نوزادان زایمان طبیعی است نه اینکه حتماً در هر نوزادی که با روش سزارین به دنیا می آید ، این مشکلات نیز پیش می آید .
فشاری که در حین زایمان طبیعی به قفسۀ سینۀ نوزاد وارد می شود کمک زیادی به تمیز کردن ریه های او از ترشحات و مایعات می کند که برقراری یک فعالیت تنفسی عادی را برای نوزاد ایجاد می کند . البته باز هم باید تأکید نمود در صورتی که ماما یا پزشکت تشخیص دهد که عمل سزارین بر
ای مادر و نوزاد مفیدتر است باید سزارین انجام شود و عوارض آن با عوارض مربوط به یک زایمان طبیعی مشکل باید سنجیده شود و هر کدام مفیدتر است انتخاب گردد .

طبقه بندی: بیماری های زنان، 
ارسال توسط purya farroxi
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ