تبلیغات
تکنولوژیست ها - چگونه خونریزی از زخم را متوقف کنیم

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 1 فروردین 1392

اولین وظیفه کسی که به یک فرد زخمی کمک میکند بند آوردن خونریزی است. بعد از آن زخم پانسمان شده و سپس بیمار به پزشک رسانده میشود.

برای بند آوردن خونریزی از زخم اقدامات زیر را انجام میدهیم

*       در صورت امکان دست های خود را بشویید و در صورت در اختیار داشتن دستکش جراحی آن را بپوشید

*       فرد را بخوابانید

*       پاهای وی را کمی بالا ببرید

*       در صورت امکان محل خونریزی دهنده را بالا نگه دارید

*       اجسام خارجی بزرگ را از داخل زخم بردارید

*       یک گاز یا پارچه تمیز را بر روی زخم قرار داده و بر روی آن فشار آورید

فشار مستقیم مهمترین روش بند آوردن خونریزی از زخم است. روش فشار دادن اینست که ابتدا یک گاز استریل یا پارچه تمیز را بر روی زخم قرار داده و سپس با کف دست محکم بر روی آن فشار ممتدی وارد میکنیم. ممکن است خونریزی سریع بند نیاید پس این فشار باید حداقل بیست دقیقه ادامه یابد. در حین فشار دادن زخم، نباید وسوسه شویم و گاز را برداشته و زیر آن را ببینیم که آیا خونریزی قطع شده است یا خیر. راه درست نگاه کردن روی گاز یا پارچه است. اگر خونریزی از روی گاز هم به بیرون نفوذ کرد گاز دیگری را روی گاز قبلی گذاشته و باز فشار میدهیم. این کار را تا سه مرتبه میتوانیم ادامه دهیم.

         2129 2

اگر خون از گاز بیرون نیامد نشانه قطع خونریزی است. در این حال و بعد از بند آمدن خونریزی، بدون اینکه گازها را از روی زخم برداریم به توسط باند کشی آنها را بر روی بدن ثابت میکنیم. به هیچ وجه نیازی به شستن زخم و یا خارج کردن اجسام خارجی از آن نیست. این کارها بعد از رساندن بیمار به اورژانس و توسط پزشک انجام خواهند شد.

نکته بسیار مهم در بستن گازها با باند اینست که اگر باند را خیلی محکم دورتادور اندام ببندیم جریان خون اندام در محل بانداژ متوقف میشود. پس بانداژ نباید خیلی سفت بسته شود. همیشه چند دقیقه بعد از بستن باند باید اندام را دوباره بررسی کرد.

در صورت مشاهده علائم زیر که نشانه مشکل عروقی است باید بانداژ باز شده و شل تر بسته شود

*       1- سرد شدن قسمتی از اندام که بعد از محل پانسمان است

*       2- رنگ پریدگی یا کبودی اندام

*       3- احساس گزگز و کرختی در اندام توسط بیمار

*       4- ضعیف شدن نبض بیمار

5- ناخن بیمار را بین انگشت شست و سبابه فشار میدهیم تا رنگ آن از قرمز به سفید تغییر کند. سپس فشار را رها میکینیم. اگر رنگ ناخن بلافاصله قرمز نشد نشانه مشکل عروقی است.

2129 1

2129 4

                بالا نگه داشتن و فشار موضعی بر روی زخم با استفاده از چند عدد گاز

 

در مورد استفاده از تورنیکه

برای بند آوردن خونریزی از زخم نباید به هیچ وجه از گارو یا تورنیکه استفاده کرد. منظور از گارو یا تورنیکه بستن اندام در محلی بالاتر از زخم توسط یک پارچه یا طناب یا هر چیز مشابه آن است تا اینکه عروق خونی اندام را بسته و خونریزی متوقف شود. این کار گرچه ممکن است خونریزی را متوقف کند ولی خونرسانی به اندام را هم قطع کرده و میتواند موجب آسیب های جبران ناپذیر به اندام و حتی سیاه شدن آن گردد.

باید توجه داشت که گاهی اوقات بستن بالای اندام میتواند بصورت معکوس عمل کرده و خونریزی از زخم را حتی بیشتر کند. این در مواردی است که قسمت بالای اندام (بالاتر از زخم) طوری بسته شده که فشار ناشی از آن ورید یا سیاهرگ ها را بسته ولی به اندازه ای سفت نبوده که شریان یا سرخرگ ها ر هم ببندد. نتیجه آن وارد شدن خون به اندام ولی عدم برگشت آن به قلب است. در نتیجه خون زیادی در اندام محبوس میشود که تنها راه خروج آن از طریق زخم است. پس خونریزی بیشتر میشود.

در هر صورت بستن اندام بالای زخم به هیچ وجه نباید انجام شود و برای بند آوردن خونریزی باید فقط از فشار موضعی استفاده کرد. فشار موضعی در بیش از 99 درصد زخم ها میتواند خونریزی را بند بیاورد. البته در صورتی که رگ پاره شده خیلی بزرگ بوده و یا عمقی باشد ممکن است نتوان با فشار موضعی آن را بند آورد. دراین موارد باید بیمار هر چه سریعتر به اورژانس یک بیمارستان رسانده شود تا پزشک متخصص، رگ خونریزی دهنده را در اطاق عمل پیدا کرده و آن را بسته و یا ترمیم کند.ارسال توسط purya farroxi
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ