تبلیغات
تکنولوژیست ها - PSA

مرتبه
تاریخ : سه شنبه 24 بهمن 1391

PSA یا آنتی ژن اختصاصی پروستات یک ماده پروتئینی است که توسط سلول‌های غده پروستات تولید می‌شود و به میزان کم در خون تمام مردان بالغ وجود دارد. عملکرد اصلی PSA جلوگیری از انعقاد مایع منی پس از انزال است

در صورتی که غده پروستات سرطانی شود سلول‌های سرطانی قادرند مقادیر بالاتری از PSA را تولید و وارد گردش خون کنند .

چرا PSA اندازه‌گیری می‌شود؟
در واقع
PSA بهمراه DRE (معاینه توشه رکتال) دو آزمایش استاندارد جهت تشخیص زود هنگام سرطان پروستات در مردان می‌باشند. البته افزایش PSA همیشه به علت سرطان پروستات نیست و علل دیگری نیز منجر به افزایش سطح PSA خون می‌گردد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به عفونت‌های ادراری، بزرگی خوش‌خیم پروستات، و دستکاری مجرای ادراری مثل اعمال سیستوسکوپی، نمونه‌گیری پروستات، انزال، عفونت پروستات (پروستاتیت) اشاره کرد. علل مهم دیگری نیز به طور طبیعی وجود دارند که باعث افزایش سطوح PSA خون می‌شوند؛ مثل نژاد و سن. سطوح PSA خون در نژادهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. علاوه بر این، PSA خون به طور طبیعی با افزایش سن افزایش می‌یابد. بنابراین PSA بالا در مرد ۷۰ ساله خطر کمتری برای ابتلا به سرطان پروستات دارد تا همان سطح PSA در یک مرد جوان. مردان مبتلا به بزرگی خوش‌خیم پروستات (BPH) در ۶۰-۲۵ درصد موارد دارای سطوح افزایش یافته PSA می‌باشند. همچنین ۵۰ درصد مردان دچار پروستاتیت با سطوح بالای PSA خون هستند؛ بدون اینکه سرطان پروستات داشته باشند.

سطح نرمال PSA چقدر است؟
سطح نرمال پروستات، همانطور که ذکر شد، با افزایش سن تغییر می‌کند. همچنین بین آزمایشگاه‌های مختلف نیز ممکن است مقداری تفاوت در سطح
PSA اندازه‌گیری شده دیده شود؛. در آزمایش PSA معمولا سطح خونی ۴ng/ml برای بسیاری از مردان به عنوان حداکثر میزان طبیعی مد نظر گرفته شده و بالاتر از آن غیر طبیعی تلقی می‌گردد.

  PSA بالا به چه معنی است؟
همان‌طور که ذکر شد
PSA بالا در سرطان پروستات است؛ اما این به آن معنا نیست که فرد حتما سرطان پروستات دارد، بلکه فقط بیمارانی را که در معرض خطر بالاتر کانسر پروستات هستند، شناسایی می‌کند تا برای انجام آزمایش‌‌های اضافی جهت رد یا اثبات سرطان اقدام کنند. البته همانطور که بیان شد، بسیاری از موارد دیگر مثل BPH، پروستاتیت، عفونت‌های ادراری، انزال، جراحی و دستکاری مجرا باعث تغییر در PSA خون می‌گردد.

در کسانی که سطوح افزایش یافته PSA خون دارند چه کارهایی باید انجام گردد؟
وقتی
PSA خون کمتر از ۴ng/ml باشد خطر وجود سرطان پروستات کم است و معمولا نیاز به اقدام اضافه‌ای نیست. وقتی این میزان به بیش از 10ng/mlبرسد، خطر وجود سرطان پروستات بالا و حدود ۵۰ درصد یا بیشتر خواهد بود. بیشترین مشکل تشخیص زمانی است کهPSA بین 10-ng/ml4 گزارش می‌شود که محققان برای افزایش صحت آزمایش PSA و همچنین خودداری از انجام آزمایش‌های تهاجمی مثل نمونه‌گیری غیرضروری در این گروه از افراد (PSA=4-10 ng/ml) روش‌هایی را معرفی کرده‌اند که می‌توان از آنها برای بهبود تشخیص استفاده نمود. یکی از این آزمایش‌ها اندازه‌گیری درصد PSA آزاد خون است . PSA در خون به دو صورت آزاد و ترکیب با سایر پروتئین‌های خون دیده می‌شود. چون سلول‌های سرطانی تمایل به تولید PSA از نوع ترکیبی و نه آزاد دارند، بنابراین اگر نسبت درصد PSA آزاد خون به کلPSA خون کمتر از ۲۰ درصد و PSA خون نیز بین ۴-۱۰ng/ml باشد، احتمال وجود سرطان پروستات بالاست. البته باید گفت تا به امروز هیچ آزمایشی بهتر و حساس‌تر از خود PSA مشاهده نشده است.

تشخیص سرطان پروستات
در هر کدام از موارد ذکرشده، یعنی هنگام معاینه انگشتی رکتوم مشکوک برای وجود سرطان پروستات، یا وقتی سطح
PSA افزایش یافته باشد، باید از بافت پروستات نمونه‌گیری (بیوپسی) به عمل آید. تنها یک نمونه‌گیری که در آن مقادیری از بافت پروستات خارج و تحت بررسی میکروسکوپی قرار می‌گیرد. می‌تواند واقعا تشخیص سرطان پروستات ر ا اثبات کند‌. نمونه‌گیری سوزنی پروستات با هدایت سونوگرافی ترانس رکتال (TRUS) بهترین روش برای تشخیص سرطان پروستات است. البته بعضی محققان توصیه کرده‌اند افرادی که PSA بالا دارند (بالاتر از ۴ng) باید چند هفته بعد از آزمایش اولیه و قبل از انجام نمونه‌گیری یک بار دیگر PSA خون خود را چک کنند. البته باید گفت یک جلسه نمونه‌گیری سوزنی پروستات ممکن است نتواند بعضی سرطان‌ها، به خصوص آنهایی را که بسیار کوچک هستند را تشخیص دهد بنابراین ممکن است برای اثبات یا رد وجود سرطان پروستات در افراد مشکوک و پرخطر نیاز به سه و یا بیش از سه جلسه نمونه‌گیری سوزنی پروستات تحت هدایت سونوگرافی باشد.
طبقه بندی: ارولوژی، 
ارسال توسط purya farroxi
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ