تبلیغات
تکنولوژیست ها - آنفلوآنزای خوكی(swine flu )چیست ؟

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 11 فروردین 1392

آنفلوآنزای خوكی (swine flu) یك بیماری تنفسی و ناشی از ویروس آنفلوآنزایی نوع A است كه باعث شیوع آنفلوآنزا در میان خوك‌ها می‌شود.ویروس آنفلوآنزای خوكی به طور طبیعی انسان‌ها را آلوده نمی‌كند. اما مواردی از عفونت‌ انسان‌ها با ویروس‌های آنفلوآنزای خوكی و انتشار انسان به انسان آن‌ها گزارش شده است.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های امریکا(CDC)می گوید از ماه مارس سال2009 شماری از ابتلای انسانی به نوع جدیدی از ویروس انفلوانزای خوکی A به نام H1N1در مکزیک و چند ایلت امریکا از جمله کالیفرنیا و تگزاس گزارش شد.

به گفته كارشناسان CDC این نوع جدید ویروس قابلیت انتقال انسان به انسان را دارد، اما هنوز روشن نیست كه آیا انتقال انسان به انسان این ویروس آنقدر ساده هست،‌ كه یك همه‌گیری جهانی (پاندمی) آنفلوآنزا به وجود آید یا نه.

 چنین همه‌گیری جهانی ممكن است به مرگ میلیون‌ها نفر بینجامد، چرا كه بدن انسان‌ها ایمنی لازم برای مقابله با این ویروس جدید را ندارد.

احتمالا انتقال این ویروس از راه سرفه‌ و عطسه افراد آلوده رخ می‌دهد.

این نوع جدید ویروس آنفلوآنزای خوكی، تركیبی از ویروس‌های آنفلوآنزای خوكی، آنفلوآنزای انسانی و آنفلوآنزای حاد پرندگان است.

به نظر می رسد داروهای موجود ضدویروس آنفلوآنزا، تامیفلو و رلنزا، بر این گونه جدید ویروسی موثرند.

علائم انفلوانزای خوكی در میان انسان ها به آنفلوانزای انسانی یعنی تب، سرفه، گلودرد، سردرد ، احساس سرما و خستگی شباهت دارد. برخی از افراد نیز پس از مبتلا شدن به این بیماری دچار اسهال و استفراغ می‌شوند.

برای پیشگیری از انتقال این ویروس می‌توان این اقدامات را انجام داد:

    *  بینی و دهان‌تان را هنگام عطسه یا سرفه با دستمال كاغذی بپوشانید. دستمال كاغذی را پس از مصرف دور بیندازد.
    *  دست‌های‌تان را به خصوص پس از عطسه و سرفه با آب و صابون بشویید. ژل‌های ضدعفونی‌كننده دست كه حاوی الكل هستند، نیز موثرند.
    *  از دست زدن چشم‌ها، بینی یا دهان پرهیز كنید. چرا ویروس‌ها به این طریق از دست آلوده شما به درون بدن‌تان منتقل می‌شود.
    *  سعی كنید با افراد مبتلا به آنفلوآنزا تماس نزدیك نداشته باشید.

 ارسال توسط purya farroxi
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ