تبلیغات
تکنولوژیست ها - بارداری و دارو

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 4 اردیبهشت 1392
محققان علوم پزشکی می گویند بسیاری از زنان باردار داروهایی استفاده می کنند که نقایص جنینی به دنبال دارند.
مصرف اکثر داروها در دوران بارداری ممنوع است و زنان بارداری فقط در صورتی که پزشک آنان اجازه دهد می توانند از برخی داروها و به مدت محدود استفاده کنند.

برخی داروها ، ممکن است سبب سقط جنین شوند و برخی داروها نیز در صورت مصرف در دوران بارداری ،‌ نقایص مادرزادی برای جنین در پی خواهند داشت.

با توجه به گزارشات جدیدی که در مود تراتوژن بودن اکثریت داروها رسیده، بهتر است از تجویز هر نوع دارویی در دوران حاملگی خودداری شود.


باید یادآور شویم که به دلیل اینکه در سه ماهه اول حاملگی، ساختمان اندامها و اعضای مختلف جنین تشکیل شده و شکل واقعی خود را پیدا می کند، تجویز دارو در این دوره خاص از حاملگی ، بسیار پرمخاطره است و تنها باید در مواردی اقدام به تجویز دارو برای یک خانم باردار نمود که ضرورت و فوریت داشته باشد و جان مادر و جنین در معرض خطر جدی قرار گیرد و حتی میزان تجویز هر داروی ضروری نیز باید محدود به حداقل مقدار مؤثر آن باشد. خانواده های محترم و بخصوص مادران باردار باید از مصرف خودسرانه دارو جدا بپرهیزند.
مصرف تعداد محدودی از داروهای پر مصرف در دوران بارداری بسیار خطرناک می باشند .

این داروها شامل داروهای حاوی هورمونهای جنسی، مشتقات ارگوتامین ، برخی مشتقات ویتامین آ و ویتامین د ، برخی داروهای ضد انعقاد ، داروهای ضد سرطان ، داروهای ضد تشنج ، بنزودیازپین ها و غیره می باشند

ویتامین آ یکی از ویتامین های ضروری در دوران بارداری است ولی با دوزهای بالا تر از ۶۰۰۰ واحد  در روز اثرات نامطلوبی در رشد و نمو جنین دارد و جزو داروهای خطرناک در دوران بارداری است مطالعات بر روی حیوانات نشان داده است که ویتامین آ با دوزهای بالا باعث ایجاد ناهنجاریهایی در سیستم اعصاب مرکزی ، چشم ، سقف کام و  دستگا تناسلی ادراری می شود بنابر این مصرف زیاد غذاها و داروهای سرشار از ویتامین آ از جمله روغن کبد ماهی ، جگر گوسفند، کره ،مولتی ویتامین و غیره در دوران بارداری  توصیه نمی گردد

محدود بودن اطلاعات  در مورد اثر داروها بر روی جنین به عنوان یک اصل کلی است و باید از مصرف داروها در دوران بارداری اجتناب شود .

داروها را از لحاظ عوارض جنینی به پنج گروه تقسیم می کنند که شامل گروهای A,B,C,D,X  می باشند .

مصرف داروهای گروه A و B با توجه به اطلاعات موجود ،در دوران بارداری مجاز اعلام شده است .

داروهای گروهC با احتیاط فراوان و فقط در صورت ضرورت می توانند مصرف شوند مصرف

داروهای گروه D در دوران بارداری( مگر در شرایط ویژه وآن هم با حداقل دوز و حداقل دوره مصرف) غیر مجاز است داروهای گروه  به هیچ عنوان نباید در دوران بارداری مصرف شوند .ارسال توسط purya farroxi
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ