تبلیغات
تکنولوژیست ها - عوارض احتمالی گچ گیری اندام

مرتبه
تاریخ : جمعه 4 بهمن 1392

وقتی اندامی در گچ یا آتل قرار دارد بروز علائم زیر نشانه خطر است

 1-      افزایش درد یا تورم اندام و احساس سفت شدن گچ یا آتل

 2-       احساس بیحسی یا سوزن سوزن شدن در دست یا پا به علت فشار گچ یا آتل

      3- احساس سوزش در پوست زیر گچ

       4-تورم دست یا پا که در پایینتر از محل گچ یا آتل قرار دارد

    5-از دست دادن توانایی حرکت انگشتان دست یا پا

گچ گیری یا استفاده از آتل و اسپلینت یکی از راه حل های بسیار موثر در درمان بسیاری از بیماری ها و آسیب های اندام است با این حال مانند هر درمان دیگری استفاده از آنها ممکن است همراه با بروز عوارضی باشد. با آگاهی از این عوارض میتوانیم بطور موثرتری از آنها پیشگیری کنیم.

وقتی اندامی در گچ یا آتل قرار دارد بروز علائم زیر نشانه خطر است

*       افزایش درد یا تورم اندام و احساس سفت شدن گچ یا آتل

*       احساس بیحسی یا سوزن سوزن شدن در دست یا پا به علت فشار گچ یا آتل

*       احساس سوزش در پوست زیر گچ

*       تورم دست یا پا که در پایینتر از محل گچ یا آتل قرار دارد

*       از دست دادن توانایی حرکت انگشتان دست یا پا

این علائم میتوانند نشانه فشار بیش از حد گچ بر روی اندام باشند. این فشار اگر از حدی بیشتر شود بسیار خطرناک بوده و میتواند مانع خونرسانی به اندام و سیاه شدن آن شود. در موارد شدید ممکن است بر اثر فشار زیاد گچ بر اندام سندرم کمپارتمان ایحاد شود. در این موارد پزشک معالج گچ را در تمام طولش از سطح تا روی پوست، برش داده و لبه های برش را از هم باز میکند. بدین ترتیب گچ گشادتر میشود. گاهی مواقع لازم است تا گچ بطور کامل باز شود

با انجام یک آزمایش ساده میتوان مشخص کرد که آیا گچ بیش از اندازه سفت بوده و به عروق اندام فشار وارد میکند یا خیر. برای اینکار با انگشت شست و سبابه دست سالم، ناخن یکی از انگشتان اندامی را که در گچ است فشار میدهیم تا رنگ آن از صورتی به سفید تغییر یابد. با رها کردن ناخن باید رنگ آن مجددا و به سرعت از سفید به صورتی برگردد. در صورتی که این بازگشت رنگ به کندی صورت گیرد نشانه اختلال عروقی اندام است. میتوان این بازگشت رنگ ناخن را در دو اندام مقایسه کرد تا بهتر به اختلال احتمالی آن پی برد.برای رفع فشار گچ بر اندام برش دادن فقط قسمتی از گچ کافی نیست. همچنین برش دادن گچ ولی باقی ماندن ویبریل یا پانسمان روی پوست و زیر گچ هم درست نیست و ممکن است موجب باقی ماندن فشار بر روی اندام شود. پس وقتی گچ بر راندام فشار وارد میکند باید نیمی از گچ کاملا باز شده تا فشار بطور کامل از روی اندام برداشته شود.

از دیگر عوارض گچ و آتل فشار موضعی آن به بعضی قسمت های برجسته تر پوست است. بطور مثال هم گچ و هم آتل اندام تحتانی میتواند به قوزک ها و یا به پوست سر استخوان فیبولا فشار آورد. چون پوست این قسمت ها مستقیما بر روی استخوان قرار داشته و برجسته تر هم هست فشار بر آنها میتواند موجب کاهش جریان خون موضعی در این نواحی شود. این کاهش جریان خون در ابتدا موجب قرمزی و احساس سوزش موضعی میشود و بعد از مدتی درد ایجاد شده و بعد از آن پوست میمیرد و سیاه میشود. این آسیب بافتی در پوست میتواند منجر به عفونت هم بشود. بنابراین هرگونه احساس سوزش یا درد در زیر گچ یا آتل باید به اطلاع پزشک رسانده شود.از دیگر عوارض احتمالی گچ فشار آن بر روی اعصاب است. در بعضی قسمت ها ی اندام عصب بسیار به پوست نزدیک است. بطور مثال در زیر زانو عصب پرونئال در قسمت خارجی زانو و در کنار سر و گردن استوخوان فیبولا قرار دارد. گاهی اوقات گچ کوتاه یا بلند پا میتواند بر روی پوست این ناحیه فشار آورده و عصب را بر روس استخوان زیر آن فشرده کند. این وضعیت میتواند منجر به اختلال کارکرد عصب شود. علامت این اختلال کاهش یا حرکت انگشتان پا است.

مشکل دیگر گچ و آتل اینست که بروز عفونت در زیر آنها قابل ردیابی نیست. ایجاد هر گونه عفونت در زیر گچ یا آتل بخصوص در پوست، موجب بروز درد و سوزش میشود. پس احساس درد و سوزش باید هشداری باشد که در صورت ایجاد بیمار به پزشک مراجعه کند. وارد کردن اجسام خارجی به زیر گچ و آتل برای خاراندن پوست موجب افزایش احتمال بروز زخم و عفونت آن میشود.
طبقه بندی: ارتوپدی، 
ارسال توسط purya farroxi
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ